EKO-ciekawostka 25 czerwca 2021

Jak głogowianie każdego roku budują dwie Statuy Wolności?

Stare, greckie przysłowie mówi, że „lud rośnie, gdy staruszkowie sadzą drzewa, w których cieniu nigdy nie będą siedzieć”...

To piękna metafora troski o kolejne pokolenia. I choć nie o drzewa tu tylko chodzi, to warto zauważyć, że są one dla Greków symbolem dobrego życia. Nie bez powodów. Drzewa dają cień, oczyszczają powietrze, obniżają temperaturę, przyciągają zwierzęta, np. ptaki. Możemy cieszyć się ich kwiatami i owocami, wpływają pozytywnie na samopoczucie.  Dlatego warto je chronić, szczególnie w miastach.
 Jednym ze sposobów jest segregacja i wrzucanie papieru do niebieskich pojemników. Upraszczając można powiedzieć, że dzięki głogowianom każdego roku oszczędzanych jest 8500 drzew. Do wyprodukowania jednej tony papieru potrzeba około 17 drzew, a każdego roku głogowianie odzyskują ok. 500 ton (dla porównania nowojorska Statua Wolności waży 229 ton). To sporo, ale można dużo więcej. Zachęcamy przede wszystkim do tego, aby przywozić do PSZOK-ów duże opakowania kartonowe. Częstym zarzutem jest ten, ze kartony trzeba rozdzierać, bo są zbyt duże, aby wrzucić je do osiedlowego pojemnika lub worka. „Nie mam na to czasu”, mówią niektórzy i wrzucają je do pojemnika na odpady zmieszane (tam się zmarnują). A wystarczy je przywieźć do PSZOK.
Nie rozdzieraj szat i kartonów, zawitaj do PSZOK i dołóż się do Statuy. Wszystkie odpady przyjmowane są bezpłatnie.


Może Ci się spodobać

Eko-porada

Papier i Japończyk

Czy możliwe jest pozyskiwanie drewna bez wycinania drzewa?

Eko-porada

Olej

Jak postępować z tłuszczem?

EKO-recenzja

Gra niewarta świeczki

Czy znicze nadają się do recyklingu? I skąd się wzięło powiedzenie „gra niewarta świeczki”?

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.