Eko-pomysł 25 maja 2021

Piwo z ziemniaka

Podstawowa zasada świadomego ekologicznie mieszkańca brzmi: odpady nie powstają w domu; one powstają w sklepie, w momencie, w którym podejmujemy decyzje zakupowe.

Dotyczy to zarówno wyboru produktu w konkretnym opakowaniu (nadającym się do recyklingu lub nie), jak i tego ile kupujemy (namawiam do tego, aby kupować tak, aby mniej wyrzucać).

Z drugiej strony mamy sieci sklepów, w których marnują się tony żywności. Problem ten ciekawie rozwiązano w trzech holenderskich miastach. Powstały tam restauracje, których menu bazuje na resztkach żywności z sieci sklepów. Menu zmienia się w nich każdego dnia, co jest pewnie wyzwaniem dla kucharzy, ale plusem dla klientów. Restauracje prowadzi organizacja non-profit. Fundatorzy szacują, że każdego roku pozyskują z supermarketów ok. 100 tys. kg żywności, która byłaby zmarnowana. Ich znakiem firmowym jest piwo zrobione z resztek ziemniaków (Pieper Beer) .

Czekając na podobne inicjatywy mamy świadomość, że nawet w najbardziej oszczędnej kuchni powstają jakieś kuchenne odpady i resztki żywności. Wyrzucajmy je zawsze do BIO (za wyjątkiem tych pochodzenia zwierzęcego), lecz nigdy w woreczkach foliowych. Zanim jednak to zrobimy obudźmy w sobie cyrkularnego szefa kuchni. Nie namawiam do warzenia piwa z ziemniaka, czy robienia koktajlu z kapusty, ale do kreatywnego spojrzenia na to, co zostało na blacie kuchennym. Zyska na tym nasz portfel i środowisko.  

Więcej na instock.nl

Może Ci się spodobać

Eko-pomysł

Wypij, zgnieć, wyrzuć i stwórz dzieło

Czy wiecie, że możecie być nieświadomymi współtwórcami dzieł sztuki?

Eko-porada

Kochajmy Głogów, jak Hindus Szwedkę

Dziś o miłości. Można ją okazać kwiatami albo …starym rowerem, co udowodnię. Powiem też, co zrobić ze zużytymi dowodami miłości.

EKO-ciekawostka

Co ma wspólnego twój codzienny zwyczaj z hrabią?

Rodzice doskonale wiedzą, że ich pociechy nie zawsze zjadają kanapki w szkole. Gdy zalegają w tornistrze kilka dni, to nadają się już niestety tylko do wyrzucenia. Czy powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane, czy do BIO? Wyjaśnimy to, ale wcześniej powiemy, kto wprowadził kanapki pod strzechy i co ta ma wspólnego z Hawajami.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.