Eko-pomysł 29 lipca 2022

Wypij, zgnieć, wyrzuć i stwórz dzieło

Czy wiecie, że możecie być nieświadomymi współtwórcami dzieł sztuki?

W pewnym sensie oczywiście. Być może jedna ze zużytych przez was puszek została wykorzystana do wykonania jednego z obrazów, które można oglądać do 13 sierpnia w Galerii Handlowej Glogovia. Wystawa prezentuje prace laureatów ósmej edycji Can Art & Design Festival.

Ekspozycja składa się z sześciu prac wykonanych przez rumuńskich artystów. Do ich stworzenia wykorzystane zostały aluminiowe puszki po napojach. Wystawa prezentowana była już między innymi w Katowicach i Wałbrzychu.

Na wystawie można zobaczyć pracę artysty, który wygrał konkurs. Wykonano ją nie tylko z aluminiowych puszek, ale także z ponad kilometra specjalnej nici. Praca jest podwójnym portretem: artysta połączył połowę twarzy Sir Davida Attenborough z połową twarzy klimatycznej aktywistki Grety Thunberg.

Obrazy wpisują się w nurt zwany trash artem, czyli  dziedziną, która łączy odpady i ideę recyklingu z kulturą i sztuką. Przedsięwzięcie zrealizowaliśmy dzięki współpracy z Fundacją Na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL, która jest głównym promotorem wystawy. Prace można oglądać do 13 sierpnia.

Zapraszam i apeluję: wrzucajcie aluminium do pojemnika na plastik i metale. Zostaną powtórnie wykorzystane. W przemyśle, a kto wie, może i znowu w sztuce.

Może Ci się spodobać

Eko-pomysł

Piwo z ziemniaka

Podstawowa zasada świadomego ekologicznie mieszkańca brzmi: odpady nie powstają w domu; one powstają w sklepie, w momencie, w którym podejmujemy decyzje zakupowe.

Eko-porada

Czy każdy rodzaj papieru możemy wrzucać do pojemników na papier?

Ktoś powie: papier to papier, mogę wrzucać! Niestety w praktyce nie jest to takie proste.

Eko-porada

O puszkach, zdrajcy i bohaterstwie

Co zrobić ze resztkami farb? Łatwo się ich pozbyć spełniając tylko dwa warunki.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.