Eko-pomysł 29 lipca 2022

Wypij, zgnieć, wyrzuć i stwórz dzieło

Czy wiecie, że możecie być nieświadomymi współtwórcami dzieł sztuki?

W pewnym sensie oczywiście. Być może jedna ze zużytych przez was puszek została wykorzystana do wykonania jednego z obrazów, które można oglądać do 13 sierpnia w Galerii Handlowej Glogovia. Wystawa prezentuje prace laureatów ósmej edycji Can Art & Design Festival.

Ekspozycja składa się z sześciu prac wykonanych przez rumuńskich artystów. Do ich stworzenia wykorzystane zostały aluminiowe puszki po napojach. Wystawa prezentowana była już między innymi w Katowicach i Wałbrzychu.

Na wystawie można zobaczyć pracę artysty, który wygrał konkurs. Wykonano ją nie tylko z aluminiowych puszek, ale także z ponad kilometra specjalnej nici. Praca jest podwójnym portretem: artysta połączył połowę twarzy Sir Davida Attenborough z połową twarzy klimatycznej aktywistki Grety Thunberg.

Obrazy wpisują się w nurt zwany trash artem, czyli  dziedziną, która łączy odpady i ideę recyklingu z kulturą i sztuką. Przedsięwzięcie zrealizowaliśmy dzięki współpracy z Fundacją Na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL, która jest głównym promotorem wystawy. Prace można oglądać do 13 sierpnia.

Zapraszam i apeluję: wrzucajcie aluminium do pojemnika na plastik i metale. Zostaną powtórnie wykorzystane. W przemyśle, a kto wie, może i znowu w sztuce.

Może Ci się spodobać

EKO-ciekawostka

Co ma wspólnego twój codzienny zwyczaj z hrabią?

Rodzice doskonale wiedzą, że ich pociechy nie zawsze zjadają kanapki w szkole. Gdy zalegają w tornistrze kilka dni, to nadają się już niestety tylko do wyrzucenia. Czy powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane, czy do BIO? Wyjaśnimy to, ale wcześniej powiemy, kto wprowadził kanapki pod strzechy i co ta ma wspólnego z Hawajami.

Eko-porada

Lekarstwo na stare leki

Z całą pewnością w każdym domu znajdziemy dziesiątki różnych opakowań po lekach i samych leków – nieużywanych lub przeterminowanych. Co z nimi zrobić?

Eko-porada

Masz mix? Stop! Nie przejdzie miszmasz!

Żelazobeton to jeden z najważniejszych budulców. Być może trudno w to uwierzyć, ale wynalazcą żelbetonu był …ogrodnik.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.