

Co lalka Barbie ma wspólnego z Polską?
Zabawki. Do jakiego pojemnika na odpady powinny trafić? Powiemy o tym, dając przykład na to, że żony mają intuicję i wizję, której często brak ich mężom.
Zabawki. Do jakiego pojemnika na odpady powinny trafić? I co lalka Barbie ma wspólnego z Polską? Powiemy o tym, dając przykład na to, że żony mają intuicję i wizję, której często brak ich mężom.
Zużyte zabawki są odpadem, który sprawia problemy. Zrobione z różnych materiałów (tzw. odpad wielomateriałowy). Dominującym materiałem jest jednak plastik. Dlatego wrzucajmy je do pojemnika na plastik i metale (zużyte „pluszaki” wyrzucajmy do pojemnika na odpady zmieszane). Zabawki o dużych rozmiarach trzeba zawieźć do PSZOK. Pracownik przyjmie je tam za darmo.
A co z tą kobiecą intuicją?
Ruth Handler (z domu Moskowicz) była córką polskich Żydów, którzy wyemigrowali do USA. Jej mąż produkował domki i meble dla „tradycyjnych” lalek. Ruth wpadła na pomysł sprzedaży plastikowych lalek, które wyglądałyby jak dorosłe osoby i mogłyby być ubierane w różne stroje. Wpadła na to, obserwując swoją córkę, która uwielbiała przebierać lalki. Doszła do wniosku, że brakuje lalek dla starszych dzieci: takich, które nie są już malutkimi dziewczynkami, a jeszcze nie można nazwać ich nastolatkami. Jej mąż uznał ten pomysł za zbyt kontrowersyjny. Niezrażona tym Ruth kupiła po pewnym czasie mały zakład z Szwajcarii. Tam też w 1959 r. powstała pierwsza lalka Barbie. Pomysł chwycił - Barbie z miejsca odniosła spektakularny sukces.
Barbie jest często krytykowana za to, że prezentuje nierealistyczną kobiecą figurę. Z drugiej strony twórcy lalki, jak zauważają obserwatorzy życia społecznego, przyczyniają się do większej niezależności i wolności kobiet (Barbie prezentuje się w strojach, które przypisywane były i są różnym „męskim” zawodom – bywa np. astronautką, czy kierowcą Ferrari).
P.S.
Ken narodził się w 1961 r.