Eko-porada 16 marca 2021

Co lalka Barbie ma wspólnego z Polską?

Zabawki. Do jakiego pojemnika na odpady powinny trafić? Powiemy o tym, dając przykład na to, że żony mają intuicję i wizję, której często brak ich mężom.

Zabawki. Do jakiego pojemnika na odpady powinny trafić? I co lalka Barbie ma wspólnego z Polską? Powiemy o tym, dając przykład na to, że żony mają intuicję i wizję, której często brak ich mężom.

Zużyte zabawki są odpadem, który sprawia problemy. Zrobione z różnych materiałów (tzw. odpad wielomateriałowy). Dominującym materiałem jest jednak plastik. Dlatego wrzucajmy je do pojemnika na plastik i metale (zużyte „pluszaki” wyrzucajmy do pojemnika na odpady zmieszane).  Zabawki o dużych rozmiarach trzeba zawieźć do PSZOK. Pracownik przyjmie je tam za darmo.

A co z tą kobiecą intuicją?

Ruth Handler (z domu Moskowicz) była córką polskich Żydów, którzy wyemigrowali do USA. Jej mąż produkował domki i meble dla „tradycyjnych” lalek. Ruth wpadła na pomysł sprzedaży plastikowych lalek, które wyglądałyby jak dorosłe osoby i mogłyby być ubierane w różne stroje. Wpadła na to, obserwując swoją córkę, która uwielbiała przebierać lalki. Doszła do wniosku, że brakuje lalek dla starszych dzieci: takich, które nie są już malutkimi dziewczynkami, a jeszcze nie można nazwać ich nastolatkami. Jej mąż uznał ten pomysł za zbyt kontrowersyjny. Niezrażona tym Ruth kupiła po pewnym czasie mały zakład z Szwajcarii. Tam też w 1959 r. powstała pierwsza lalka Barbie. Pomysł chwycił - Barbie z miejsca odniosła spektakularny sukces.

Barbie jest często krytykowana za to, że prezentuje nierealistyczną kobiecą figurę. Z drugiej strony twórcy lalki, jak zauważają obserwatorzy życia społecznego, przyczyniają się do większej niezależności i wolności kobiet (Barbie prezentuje się w strojach, które przypisywane były i są różnym „męskim” zawodom – bywa np. astronautką, czy kierowcą Ferrari).

P.S.

Ken narodził się w 1961 r.  

Może Ci się spodobać

EKO-recenzja

Lewy i kosiarka

Czy wiecie, że do promocji piłki nożnej przyczyniła się kosiarka?

Eko-porada

Kochajmy Głogów, jak Hindus Szwedkę

Dziś o miłości. Można ją okazać kwiatami albo …starym rowerem, co udowodnię. Powiem też, co zrobić ze zużytymi dowodami miłości.

EKO-ciekawostka

Skąd pomysł pakowania herbaty w torebki? I gdzie ten odpad wyrzucić?

Torebki po herbacie są pewnym wyzwaniem dla każdego, kto myśli o poprawnej segregacji. Z fusami nie ma problemu – powinny trafić do pojemnika na odpady BIO. Problem pojawia się wtedy, gdy wyjmujemy z kubka herbatę w torebce.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.