Eko-porada 19 marca 2021

Czy każdy rodzaj papieru możemy wrzucać do pojemników na papier?

Ktoś powie: papier to papier, mogę wrzucać! Niestety w praktyce nie jest to takie proste.

Do pojemników z papierem możemy wrzucać każdy rodzaj papieru, ale jest kilka wyjątków od tej podstawowej reguły. Przede wszystkim papier nie może być brudny. Chodzi głównie o tłuszcz. Woda nie jest problemem – papier może być wilgotny lub mokry. Po drugie, nie wszystko, co potocznie nazywamy papierem jest nim. Na przykład „papier” po maśle papierem nie jest. Opakowanie po maśle zawiera papier natłuszczony i folię aluminiową. Podobnie rzecz wygląda z opakowaniami - „papierkami” po cukierkach i batonikach - najczęściej jest to folia. Do pojemnika na papier możemy wrzucać np. karton po butach, ale już karton po soku czy mleku nie, bo jest to odpad wielomateriałowy, a ten wrzucamy do pojemnika z siatki. Możemy natomiast wyrzucić karton po pizzy, ale tylko wtedy, gdy jest czysty. Jeśli jest zabrudzony resztkami sosu i żywności to wrzućmy taki karton do odpadów zmieszanych – nie nadaje się do przetworzenia. Nie wrzucajmy też tapet i worków po cemencie. Do pojemnika na papier na pewno możemy wrzucać kolorowe gazety i katalogi, paragony oraz całe zeszyty i książki wraz ze zszywkami (nie trzeba ich wyciągać). 

Zachęcamy do segregowania zgodnie ze sztuką

Może Ci się spodobać

Eko-porada

Żona jaśnie oświecona

Rozmawiając z koleżanką o tym, jak ekologicznie pozbyć się zużytych żarówek, usłyszałem, że sama woli je wymienić, niż prosić o to męża.

Eko-porada

Olej

Jak postępować z tłuszczem?

Eko-porada

Słoiki

Gdzie wyrzucać? Czy trzeba je myć? Czy każdy rodzaj szkła nadaje się do odzysku?

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.