Eko-porada 19 marca 2021

Czy każdy rodzaj papieru możemy wrzucać do pojemników na papier?

Ktoś powie: papier to papier, mogę wrzucać! Niestety w praktyce nie jest to takie proste.

Do pojemników z papierem możemy wrzucać każdy rodzaj papieru, ale jest kilka wyjątków od tej podstawowej reguły. Przede wszystkim papier nie może być brudny. Chodzi głównie o tłuszcz. Woda nie jest problemem – papier może być wilgotny lub mokry. Po drugie, nie wszystko, co potocznie nazywamy papierem jest nim. Na przykład „papier” po maśle papierem nie jest. Opakowanie po maśle zawiera papier natłuszczony i folię aluminiową. Podobnie rzecz wygląda z opakowaniami - „papierkami” po cukierkach i batonikach - najczęściej jest to folia. Do pojemnika na papier możemy wrzucać np. karton po butach, ale już karton po soku czy mleku nie, bo jest to odpad wielomateriałowy, a ten wrzucamy do pojemnika z siatki. Możemy natomiast wyrzucić karton po pizzy, ale tylko wtedy, gdy jest czysty. Jeśli jest zabrudzony resztkami sosu i żywności to wrzućmy taki karton do odpadów zmieszanych – nie nadaje się do przetworzenia. Nie wrzucajmy też tapet i worków po cemencie. Do pojemnika na papier na pewno możemy wrzucać kolorowe gazety i katalogi, paragony oraz całe zeszyty i książki wraz ze zszywkami (nie trzeba ich wyciągać). 

Zachęcamy do segregowania zgodnie ze sztuką

Może Ci się spodobać

EKO-opinia

Czym jest wirtualna woda i jak reagować na realne problemy?

Woda jest cieczą, która staje się towarem deficytowym.

EKO-ciekawostka

Nie musisz być Frankensteinem…

Czy można skutecznie pozbyć się wampira? Okazuje się, że tak i niepotrzebny jest do tego czosnek. Wystarczy jedna, rezolutna dziewczynka.

EKO-recenzja

Serdecznie dziękuję

Są ku temu konkretne powody.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.