Eko-porada 18 marca 2022

Czy twój dom może być ogrzany obierkami?

Energia z kompostu

Wśród dyskusji na temat odnawialnych źródeł energii niewiele mówi się o energii z kompostu. Czy to możliwe, aby przydomowy kompostownik zasilił telewizor? Kilka słów na ten temat oraz krótkie przypomnienie, co wrzucać do kompostownika i pojemników BIO.

Czasy są nieprzewidywalne, ale jedno jest pewne: idzie wiosna. Kompostowniki i pojemniki BIO zaczną się szybko zapełniać. Warto pamiętać, że nie wszystko można tam wrzucać. Wrzucajmy resztki roślinne bez chorób.Mogą to być zdrewniałe fragmenty roślin, trawa, liście, korzenie, chwasty, rozdrobnione gałęzie. Chwasty nie mogą być w fazie wykształcenia nasion, bo przetrwają one w kompoście, a my przyczynimy się do ich rozsiania. Z odpadków domowych do kompostowania nadają się skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, popiół, papier (niezadrukowany), ziemia z doniczek,  resztki owoców, warzyw. Uwaga! Nie wrzucamy żadnych odpadów mięsnych, kości, sosów i psich odchodów! Wszystkie te zasady dotyczą zarówno kompostownika, jak i pojemników BIO. Jeśli odpady nie mieszczą się do pojemnika, można je przywieźć do PSZOK.

Energia z BIO jest pozyskiwana.W wyniku odbywającego się w warunkach beztlenowych rozkładu substancji organicznych otrzymywany jest biogaz, który może służyć do ogrzewania czy przy produkcji energii elektrycznej.  Osady powstające w tym procesie mogą być nawozem. Problemem jest jednak wydajność. Technologia wymaga użycia dużej ilości biomasy i terenu. Dlatego na razie wszystkie projekty mają raczej charakter incydentalny i eksperymentalny. Z całą pewnością jest to technologia przyszłości.

Przykłady użycia:

  • Zakład Metanizacji Odpadów w Chagny (Francja) - wypalanie dachówek w fabryce;
  • Studencki projekt Power Plant(s)! (Norwegia) – ogrzewanie miejskiej ławki;
  • Stichting Biomeiler (Holandia) – produkcja ciepła i podgrzewanie wody.

Może Ci się spodobać

Eko-porada

Cisza! Nagranie!

Czy wiesz, że twoje chrząknięcie może być warte setki tysięcy dolarów? Wyjaśnię to, przypominając przy okazji, jak ekologicznie pozbyć się płyty CD/DVD.

Eko-porada

Opona

Od jelenia, przez osła, do konia.

EKO-opinia

Czym jest wirtualna woda i jak reagować na realne problemy?

Woda jest cieczą, która staje się towarem deficytowym.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.