Eko-porada 31 maja 2022

Lekarstwo na stare leki

Z całą pewnością w każdym domu znajdziemy dziesiątki różnych opakowań po lekach i samych leków – nieużywanych lub przeterminowanych. Co z nimi zrobić?

I jak postąpić z wynalazkiem pewnego dmuchacza szkła?

Stare leki powinny trafić albo do apteki albo do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeśli opakowanie jest puste to najlepszym rozwiązaniem jest wrzucanie pudełka do pojemnika na papier, a listka, czy blistra do pojemnika na odpady zmieszane. Listek i blister posiadają wprawdzie elementy z folii aluminiowej, czy z plastiku, ale w praktyce trudno je odzyskać i tego typu odpad może od razu trafić do odpadów zmieszanych. I jedna prośba: nigdy, nie wrzucajmy starych leków do toalety.

Mając 15 lat Daniel Fahrenheit opuścił Gdańsk, w którym przyszedł na świat, i udał się do Holandii, gdzie został dmuchaczem szkła i wytwórcą przyrządów naukowych. Jego pierwszy termometr (1709) wypełniony był alkoholem, ale okazało się, że różnica między temperaturą zamarzania a temperaturą wrzenia tej substancji jest zbyt mała. W 1714 r. wypróbował płynny metal - rtęć i ta świetnie zdała egzamin. Oczywiście mowa tu o termometrach ze skalą wynalazcy. W tej skali normalna temperatura ludzkiego ciała wynosi 98,6° F (37° C).   

Jeśli chodzi o termometry to musimy wiedzieć, że w przypadku zwykłego termometru rtęciowego mamy do czynienia z odpadem niebezpiecznym. Trzeba go oddać w PSZOK. Podobnie postępujemy z termometrem elektronicznym. Różnica jest taka, że ten drugi trafi do składu z elektroodpadami.

Może Ci się spodobać

EKO-ciekawostka

Co ma wspólnego twój codzienny zwyczaj z hrabią?

Rodzice doskonale wiedzą, że ich pociechy nie zawsze zjadają kanapki w szkole. Gdy zalegają w tornistrze kilka dni, to nadają się już niestety tylko do wyrzucenia. Czy powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane, czy do BIO? Wyjaśnimy to, ale wcześniej powiemy, kto wprowadził kanapki pod strzechy i co ta ma wspólnego z Hawajami.

EKO-ciekawostka

Co łączy włoską żabę z baterią i żabą głogowską?

Zużyte baterie nie mogą trafić do odpadów zmieszanych, bo zawierają toksyczne metale ciężkie, m.in. ołów, kadm, rtęć oraz szkodliwe kwasy lub zasady tworzące elektrolit. Zużyte baterie szkodzą, ale gdy działają, to ułatwiają życie. Dlatego zanim powiemy, jak się ich pozbyć, warto wspomnieć o pewnej zasłużonej żabie.

Eko-porada

Kochajmy Głogów, jak Hindus Szwedkę

Dziś o miłości. Można ją okazać kwiatami albo …starym rowerem, co udowodnię. Powiem też, co zrobić ze zużytymi dowodami miłości.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.