Eko-porada 06 lipca 2021

Masz mix? Stop! Nie przejdzie miszmasz!

Żelazobeton to jeden z najważniejszych budulców. Być może trudno w to uwierzyć, ale wynalazcą żelbetonu był …ogrodnik.

MASZ MIX? STOP! NIE PRZEJDZIE MISZMASZ!

 

Joseph Monier zaprezentował w 1867 r. na wystawie paryskiej swoje donice, które wykonane były z betonu i siatki drucianej. Konstrukcja zrewolucjonizowała nie tyle ogrodnictwo, co budownictwo, choć rozwiązanie przez lata oczywiście udoskonalano. Jedno wciąż pozostaje niezmienne – każda budowa generuje olbrzymie ilości odpadów. Warto wiedzieć, jak się ich ekologicznie pozbyć. Bo można się zderzyć ze ścianą.    

Gruz można oddać w PSZOK

Z każdej nieruchomości można oddać 600 kg gruzu (jednorazowo lub na „raty” – w ciągu roku). Jeśli jednak wrzucisz do jednego worka wszystko to, co zostało po remoncie, to taki „mix” nie zostanie przyjęty. Od pracownika PSZOK usłyszysz, że gruz to gruz, a nie wszystkie śmieci budowlane, które zmieszane są w jednym worku. Osobno należy bowiem oddać:

- gruz betonowy wraz z ceglanym i ceramicznym;

- folie opakowaniowe,

- opakowania po farbach, chemikaliach, uszczelniaczach, silikonach itp.

- płyty wiórowe;

- stare panele, drzwi.

Resztki tapet i worki po cemencie wrzuć do odpadów zmieszanych, a  drobny plastik, np. taśmy, którymi owinięte są często materiały oraz drobny złom do pojemników na tworzywa sztuczne i metale. Jeśli pozbywamy się mebli, to również można je przywieźć do PSZOK. Nie zostawiajmy gabarytów przy osiedlowych boksach. Stary sprzęt kuchenny, czy armaturę łazienkową także można oddać w PSZOK. Wszystkie odpady przyjmowane są w PSZOK bezpłatnie.

Może Ci się spodobać

Eko-pomysł

Piwo z ziemniaka

Podstawowa zasada świadomego ekologicznie mieszkańca brzmi: odpady nie powstają w domu; one powstają w sklepie, w momencie, w którym podejmujemy decyzje zakupowe.

EKO-ciekawostka

Co łączy włoską żabę z baterią i żabą głogowską?

Zużyte baterie nie mogą trafić do odpadów zmieszanych, bo zawierają toksyczne metale ciężkie, m.in. ołów, kadm, rtęć oraz szkodliwe kwasy lub zasady tworzące elektrolit. Zużyte baterie szkodzą, ale gdy działają, to ułatwiają życie. Dlatego zanim powiemy, jak się ich pozbyć, warto wspomnieć o pewnej zasłużonej żabie.

EKO-recenzja

Palący problem

Dziś trochę prowokująco. Po pierwsze chciałbym podziękować niektórym palaczom. Po drugie, czy wiecie, że pierwszym popularyzatorem palenia był lekarz?

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.