Eko-porada 23 września 2022

Zapałki Lucyfera i popiół

Sezon grzewczy. Co zrobić z popiołem? Rozwiązanie nie jest oczywiste.

Popiół sprawdzi się jako nawóz. Można więc go stosować w ogrodzie i wysypywać na kompost. Są jednak dwa „ale”. Po pierwsze, bogaty w mikroelementy popiół, zmienia pH gleby. Podłoże staje się bardziej zasadowe. W związku z tym nie powinno stosować się tego nawozu pod rośliny kwasolubne, np. azalie, czy iglaki.  Po drugie, popiół popiołowi nierówny. Inną wartość będzie miał popiół, który jest rezultatem spalania drewna liściastego, a inną ten, który wynika ze spalania węgla. Popiół ze spalania węgla może zaszkodzić roślinom (możliwe metale ciężkie). Najlepiej nie palić węglem, ale nie oszukujmy się – w wielu gospodarstwach nadal spala się to paliwo, ba, jest towarem deficytowym w dobie kryzysu energetycznego. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości to się zmieni, bo wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem. Oczywiście niedopuszczalne jest spalanie wszelkiego rodzaju odpadów. Trujemy w ten sposób siebie i swoich sąsiadów, narażając się na poważne (śmiertelne!) choroby. Jeśli nie mamy ogrodu, czy kompostownika, to popiół możemy wyrzucić do odpadów zmieszanych. Pamiętajmy jednak o jednym: zawsze musi być zimny! Gorący popiół zniszczy kubeł, ba może spowodować pożar.  

Pierwszą zapałkę stworzył angielski aptekarz John Walker w 1827 r. Wytwarzał wybuchową mieszankę do kapiszonów używanych w broni palnej. Przypadkowo odkrył, że mieszanka ta zapala się po potarciu o chropowatą powierzchnię. Zapałki ostatecznie zostały opatentowane przez sprzedawcę Samuela Jonesa, który sprzedawał je pod nazwą „Zapałki Lucyfera”.  

Może Ci się spodobać

Eko-pomysł

Piwo z ziemniaka

Podstawowa zasada świadomego ekologicznie mieszkańca brzmi: odpady nie powstają w domu; one powstają w sklepie, w momencie, w którym podejmujemy decyzje zakupowe.

EKO-ciekawostka

Co łączy włoską żabę z baterią i żabą głogowską?

Zużyte baterie nie mogą trafić do odpadów zmieszanych, bo zawierają toksyczne metale ciężkie, m.in. ołów, kadm, rtęć oraz szkodliwe kwasy lub zasady tworzące elektrolit. Zużyte baterie szkodzą, ale gdy działają, to ułatwiają życie. Dlatego zanim powiemy, jak się ich pozbyć, warto wspomnieć o pewnej zasłużonej żabie.

Eko-porada

Rzecz o rzeczach

Profesorowie znani są z roztargnienia, bo, jak wiadomo, głowę mają zaprzątniętą innymi sprawami, ale jeden z nich był wyjątkowo zapominalski.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.