EKO-recenzja 18 października 2022

Gra niewarta świeczki

Czy znicze nadają się do recyklingu? I skąd się wzięło powiedzenie „gra niewarta świeczki”?

 

1 listopada zapełnią się głogowskie cmentarze. Dlatego warto przyjrzeć się zniczom. Co zrobić ze szklanymi zniczami? Nie mam tu niestety dobrych wiadomości. Z ekologicznego punktu widzenia to odpad wielce problematyczny. Szkło, z którego wykonane są znicze to szkło, które nie jest materiałem nadającym się do recyklingu i ponownego użycia. Firmy nie chcą takiego szkła kupować. To dla nich po prostu śmieć, który zanieczyszcza dobrą partię szkła. Znicze wykonywane są w technologii, która uniemożliwia odzysk. Na domiar złego znicze to produkty, które składają się z wielu materiałów. Obok szkła posiadają elementy plastikowe, czasem aluminiowe itp. Wyrzucane są najczęściej z roztopionym woskiem w środku. To produkty całkowicie nieprzydatne w procesie odzysku, a więc nie ma sensu wrzucanie ich do pojemnika na szkło. To gra niewarta świeczki. Trafią one niestety po prostu i tak do odpadów zmieszanych. Jak postępować? Starajmy się oszczędnie gospodarować naszymi zniczami i wykorzystywać już te, które posiadamy. Przy odpowiednim podejściu mogą nam godnie służyć wiele lat.

A skąd wzięło się powiedzenie „gra niewarta świeczki”? Początkowo lamki wykonywano z kamienia i muszli, wypełniano je tłuszczem zwierzęcym i wkładano kawałek łodygi jako knoty. Później zaczęto formować świece, a wiele kultur wykorzystywało różne materiały, takie, jak wosk pszczeli, czy łój do ich wykonania. Niewykluczone, że powiedzenia „gra warta świeczki” i „gra niewarta świeczki” mają związek z grą w karty przy zapalonych świecach. Dawniej świeca była jedynym źródłem światła i była też bardzo droga. Jeśli pieniądze stawiane w grze w karty były mniejsze niż koszt świecy łojowej, to nie były wcale warte gry.

Może Ci się spodobać

EKO-recenzja

Palący problem

Dziś trochę prowokująco. Po pierwsze chciałbym podziękować niektórym palaczom. Po drugie, czy wiecie, że pierwszym popularyzatorem palenia był lekarz?

EKO-ciekawostka

Co łączy włoską żabę z baterią i żabą głogowską?

Zużyte baterie nie mogą trafić do odpadów zmieszanych, bo zawierają toksyczne metale ciężkie, m.in. ołów, kadm, rtęć oraz szkodliwe kwasy lub zasady tworzące elektrolit. Zużyte baterie szkodzą, ale gdy działają, to ułatwiają życie. Dlatego zanim powiemy, jak się ich pozbyć, warto wspomnieć o pewnej zasłużonej żabie.

Eko-porada

Co lalka Barbie ma wspólnego z Polską?

Zabawki. Do jakiego pojemnika na odpady powinny trafić? Powiemy o tym, dając przykład na to, że żony mają intuicję i wizję, której często brak ich mężom.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.