EKO-recenzja 20 kwietnia 2022

Serdecznie dziękuję

Są ku temu konkretne powody.

Wśród zalewu informacji na temat zasad segregacji, recyklingu i gospodarki odpadami dominują te, które mówią o problemach. Dlatego, zmieniając nieco perspektywę, dziś chciałbym Tobie, Szanowny Czytelniku, przede wszystkim podziękować.

Liczba osób odwiedzających PSZOK-i w Głogowie wzrosła rok do roku (2020/2021) o ok. 20 %. To dobra informacja dla miasta i nie można jej tylko tłumaczyć większą ilością odpadów, bo liczba mieszkańców nie rośnie, a mówimy tu o odwiedzających, a nie o tonach. Rośnie zatem świadomość ekologiczna mieszkańców. Dziękuję za odwiedzanie PSZOK-ów i zrozumienie dla zasad. Dziś, w dobie Internetu, gdy wszystko jest na już, cierpliwie oczekiwanie w kolejce na oddanie odpadu jest w cenie (wymaga tego bezpieczeństwo obsługi). Potem odpad trzeba osobiście zważyć (PSZOK to punkt samoobsługowy) i wrzucić do odpowiednich kontenerów. Dziękuję za zrozumienie, tym bardziej, że przez wielu odpad nadal bywa traktowany jako śmieć, któremu nie warto poświęcić krzty uwagi. Tym czasem dziś, to potencjalne źródło produkcji kolejnych towarów i wartość jaką jest czyste i bezpieczne otoczenie (bezcenne). Bez mieszkańców wszystko można zamknąć do technologicznego ćwiczenia. To Ty tworzysz cyrkularność.

Owszem, należy zgodzić się z tymi, którzy postulują zmiany całego systemu, bo odpad nie rodzi się tak naprawdę w pojemniku. On powstaje w momencie zakupu. Dlatego konieczna jest aktywniejsza polityka wobec producentów opakowań. Ale to temat na osobną publikację. Tymczasem dziękuję, że robisz swoje.

Może Ci się spodobać

Eko-porada

Wstrząśnięty? Być może, ale niezmieszany

Satysfakcja, zadowolenie, ale i zdziwienie, konsternacja, a nawet złość: cały katalog emocji można odnaleźć wśród tych, którzy odwiedzają PSZOK.

Eko-porada

Żona jaśnie oświecona

Rozmawiając z koleżanką o tym, jak ekologicznie pozbyć się zużytych żarówek, usłyszałem, że sama woli je wymienić, niż prosić o to męża.

Eko-porada

Cisza! Nagranie!

Czy wiesz, że twoje chrząknięcie może być warte setki tysięcy dolarów? Wyjaśnię to, przypominając przy okazji, jak ekologicznie pozbyć się płyty CD/DVD.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.