Najczęstsze usterki paneli fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne stanowią obecnie podstawę nowoczesnych systemów pozyskiwania energii odnawialnej. Ich skuteczna i niezawodna praca w dużej mierze wpływa na efektywność energetyczną budynków, a także zwrot z inwestycji w panele. Instalacje tego typu narażone są jednak na różne usterki i awarie, które mogą w konsekwencji obniżyć ich wydajność lub uniemożliwić prawidłowe działanie. W ocenie sprawności paneli pomocne okazują się specjalistyczne metody diagnostyczne, pozwalające na efektywną identyfikację oraz ocenę różnych problemów technicznych.
Występowanie gorących punktów
Do najczęściej spotykanych komplikacji związanych z eksploatacją paneli fotowoltaicznych należy obecność gorących punktów, czyli tzw. hot-spotów. W praktyce dotyczy to lokalnych obszarów przegrzania, które mogą pojawić się na powierzchni modułu. Do ich występowania najczęściej dochodzi w wyniku wad produkcyjnych, mikropęknięć czy zacienień. Hot-spoty w dużej mierze prowadzą do zmniejszenia sprawności paneli, a w przypadkach skrajnych mogą nawet wywołać ich samozapłon oraz doprowadzić do pożaru całej instalacji fotowoltaicznej. Aby uniknąć tak poważnych konsekwencji, warto regularnie przeprowadzać pomiary termowizyjne. Profesjonalne badanie kamerą termowizyjną pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości, a tym samym umożliwia odpowiednio szybkie podjęcie działań naprawczych.
Obecność mikropęknięć i innych uszkodzeń
Problemy z panelami fotowoltaicznymi bardzo często spowodowane są mikropęknięciami na ogniwach. Uszkodzenia takie są bardzo drobne i niewidoczne gołym okiem, co utrudnia ich identyfikację. Do ich powstawania z reguły dochodzi jeszcze na etapie produkcji, bądź też podczas transportu lub montażu paneli. Nawet jeżeli mikropęknięć jest niewiele i występują pojedynczo, mogą być bardzo niebezpieczne dla żywotności instalacji. Ich kumulacja prowadzi bowiem do istotnego spadku wydajności całego systemu. Podobnie wygląda to w przypadku wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych, takich jak deformacje ramy czy pęknięcia szkieł ochronnych. W takiej sytuacji również warto zdecydować się na badanie termowizyjne domu, które umożliwi szybkie zlokalizowanie defektów oraz pozwoli na utrzymanie efektywności instalacji.

Problemy z przewodami i połączeniami
Usterki paneli fotowoltaicznych mogą być wywołane również różnymi problemami z okablowaniem, takimi jak np. zbyt luźne złącza, niewłaściwe połączenia elektryczne czy uszkodzenia przewodów. Defekty tego typu znacząco wpływają na działanie instalacji, ponieważ prowadzą do zwiększonej rezystancji oraz przegrzewania się poszczególnych komponentów. W rezultacie mogą generować spore straty energii. W ocenie tego rodzaju awarii bardzo pomocna jest termowizja dronem, dzięki której da się szybko i precyzyjnie rozpoznać obszary o podwyższonej temperaturze. W wielu przypadkach wskazują one właśnie na potencjalne problemy z okablowaniem. Wsparcie pod tym kątem zapewnia doświadczona firma TERMOCENTER, której oferta obejmuje Trójmiasto i okolice – w tym takie miasta, jak np. Wejherowo. Specjaliści TERMO SP. Z O.O. są w stanie przeprowadzić zróżnicowane usługi dronowe, które są niezwykle pomocne w optymalizacji wydajności systemów fotowoltaicznych.
Nadmierne zanieczyszczenia i zacienienia
Awarie paneli fotowoltaicznych bardzo często są spowodowane zanieczyszczeniami, takimi jak liście, kurz, pył czy ptasie odchody. Nadmiar takich zabrudzeń w dużej mierze ogranicza ilość światła, które dociera do ogniw. W rezultacie cała instalacja traci na wydajności. Usterki w pracy paneli bardzo powszechnie wywołują też zacienienia, ponieważ prowadzą one do nierównomiernego oświetlenia powierzchni. Problem ten najczęściej jest spowodowany przez pobliskie drzewa, wysokie elementy infrastruktury czy inne obiekty budowlane. Sposobem na rozpoznanie zabrudzeń i zacienień ponownie okazują się specjalistyczne badania i inspekcje termowizyjne, które dla utrzymania wydajności całego systemu fotowoltaicznego najlepiej przeprowadzać systematycznie.
Opublikuj komentarz